Seyyid Muhammed Raşid el-Hüseyni

SEYDA HAZRETLERİNİN HAYATI

Sultan Hazretleri

Bağlıları arasında Seyda hazretleri namıyla bilinen Eşşeyh Esseyyid Muhammed Raşid Erol (k.s.) hazretleri 23.3.1930 tarihinde Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Siyanüs köyünde dünyayı şereflendirmişlerdir. Babası Gavsi Bilvanisi Seyyid Abdulhakim Hüseyni (k.s.) hazretleri olup Nakşibendi büyüklerindendir. Dedeleri Seyyid Muhammed Şeyh Muhammed Diya-uddin (k.s.) hazretlerinin halifelerindendir. Baba ve dedeleri ilim ve tarikat ehli olan Şeyda hazretleri Evladı Resul olup Bilvanis seyyidlerindendir. Hz. Hüseyin (r.a.) soyundan geldiği için de “El-Hüseyni” denilmektedir. Seyyidlik şeceresi şu şekildedir:

1 -Seyyid Muhammed Raşid d-Hüseyni
2 -Seyyid Abdülhakim el-Hüseyni
3 -Seyyid Muhammed
4 – Seyyid Ma ruf
5 -Seyyid Tahir
6 -Şeyh Seyyid Kal
7 – Seyyid Hace Ebu Tâhir
8 -Seyyid Said Ebu l-Hayr
9 -Seyyid Ali
10- Seyyid Halil
11- Seyyid Hasan
12 -Seyyid Mahmud
13-Seyyid Ali
14- Seyyid Taceddin
15-Seyyid Kasım
16-Seyyid İdris
17- Seyyid Ca’fer
18-Seyyid Kasım
19-Seyyid Kemaleddin
20-Seyyid Ebu Firas
21-Seyyid Fellâh
22 – Seyyid Muhammed
23- Seyyid Taceddin
24-Seyyid Ebu Firas
25-Seyyid Maceddin
26-Seyyid Muhammed el-Mağfur Ebu Firas
2 7- Seyyid Şerafeddin
28-Seyyid imam Ali
29-Seyyid İmam Hüseyni (r.a.)

Dedesi Seyyid Muhammed (k.s.) medreselerde yetişmiş çok büyük bir âlimdi. Hüsn-ü hat sanatinda çok mahirdi. Hazret’e intisab etmiş, Nakşibendi halifesi olarak icazet ve hilafet almıştı. Fakat kendisi şeyhine “Sizin sağlığınızda kendi halifeliğimi açıklayamam, sizden sonraya kalırsam, açıklanmasını birisine vasiyet edersiniz. Aksi takdirde sizin yaşadığınız devirde ben mürşidim ben şeyhim diyemem, lütfen beni gizleyiniz” diye rica etmişti.  

Şeyhinden önce vefat ettiği içinde halifeliği açıktan ilan edilmeyip gizli kalmıştır. Babası olan Gavs hazretlerini Seyyid Muhammed’in vefatı üzerine Seyyid Maruf (k.s.) (Seyda hazretlerinin dedesinin babası) büyütmüştür. Gavs hazretleri Siyanüs seyyidlerinden olan Fatime Validemizle evlenmişler, bu izdivaçtan Seyyid Muhammed (k.s.), Seyyid Muhammed Raşid (k.s.) ve Seyyid Zeynel Abidin isimlerinde üç oğlu ile Halime ve Hatice isminde iki kızı olmuştur. Zeynel Abidin küçük yaşta vefat etmiştir. İlk zevcesinin teşvikiyle evlendiği Taruni köyünden Seyyide olan ikinci hanımı Sıdıka Validemizdende Seyda hazretlerinin diğer kardeşleri, Seyyid Abdülbaki (k.s.), Seyyid Ahmed, Seyyid Abdülhalim, Seyyid Muhyiddin ve Seyyid Enver ile Aynulhayat, Refiate, Raikate, Naciye adlı kız kardeşleri olmuştur.

Seyda hazretleri 2 yaşlarında iken Seyyid Maruf vefat edince Gavs hazretleri evini Siyanüs köyünden Taruni köyüne taşıdı. Burada 13 sene kaldılar. Daha sonra mürşidi Ahmedi Haznevi’nin (k.s.) izniyle Bilvanis köyüne hicret ettiler. Şah-ı Hazne Şeyda Hazretlerini 9 yaşındayken görür. Yüzü aydınlanır. İleride çok sofileri olacağını belirtir ve Allah’a şükrederek “Biz onun cemaatında bulunamazsak da, o çok kalabalık cemaatın çobanını görmek de büyük bir nimettir” derler. Seyda hazretleri (k.s.) bu köyde yine Seyyide olan Sekine Validemizle evlenmişlerdir. Bu evlilikten Seyyid Fevzeddin, Seyyid Abdülgani, Seyyid Taceddin, Seyyid Mazhar, Seyyid Abdurrakib isimli oğullan ile Haşine, Muhsine, Hasibe, Rukiye, Münevver, Mukaddes, Mümine ve Hediye isimli kızları dünyaya gelmiştir.  

Gavs hazretleri Bilvanis köyünde 6 sene kaldıktan sonra Seyda hazretleriyle birlikte Bitlis’in Kasrik köyüne taşındılar. Burada 11 sene kaldıktan sonra Siirt’in Kozluk kazasının Gadir köyüne hicret ettiler. 9 sene (Burada iken vatan görevini önce acemi birliği olan Manisa’da, sonra Diyarbakır’da tamamladı) kaldıkları Gadir’den hayatının sonuna kadar ikamet edecekleri Adıyaman ilinin Kâhta kazasının Menzil köyüne yerleştiler. Babası Gavs hazretleri l Haziran 1972 yılında vefat edince başhyan ir-şad görevi 21 sene 4 ay 19 gün devam etmişti. Seyda Hazretleri babasının vefatında buyurdular: “Allah (cc) Resulüne “Biz seni âlemlere rahmet olarak göndermekten başka bir şey için göndermedik. Allah Rasûlünün ölümü dünyanın üzerine musibet halinde çöktü. Benim babam da Allah Rasûlünün varislerindendir. Ben onun Allah yolunda insanları irşad ve ilimle uğraştığına şahidim. Biz onu Allah yolunda olduğu için seviyorduk. Babam vefat etti. Nakl-i mekan etti. Allah Hayy’dır ve mekândan münezzehtir. Öyleyse aşka, Allah’a… herşey fanidir.” 1968 yılında halifelik icazetini alan 1972 yılında irşad görevine başlayan Seyda hazretlerinin (k.s.) yurtiçinden ve yurtdışından aşırı ziyaretçisinin gelmesi 18.7.1983 tarihinde Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde mecburi ikâmetine yol açmıştır. Önce Adıyaman’a, sonra Adana’ya oradan da Gökçeada’ya götürülen Şeyda hazretleri çektiği sıkıntı ve adanın havasının, sıhhatini etkilemesi sonucu 30.1.1985 tarihinde Ankara’ya nakledilmiştir. Burada da 16 ay gözetim altında tutulduktan sonra Merkezi idarenin müsaadesiyle tekrar Menzil’e dönmüştür. Tekrar tebliğ ve irşad hizmetine devam ederken 1991 yılının Ramazan Bayramı bayramlaşması sırasında içersine zehirli böcek ilacı çekilmiş şırıngayla suikast yapılmış, eline isabet eden zehir etkisini göstermiş, acil müdahaleyle hastaneye yatırılan Seyda hazretleri (k.s.) hayati tehlikeyi atlatmış, fakat elinin üstündeki ve içindeki yaralar sebebiyle uzun süre ızdırap çekmiştir. Şeker, damar sertliği, tansiyon ve romatizma hastalıkları nedeniyle uzun yıllar tedavi gören Seyda Hazretleri’nin ölümünden bir yıl önce ayağı kirilmiş çektiği ızdıraplarına bir yenisi eklenmiş, fakat irşad faaliyetleri kesintisiz devam etmiştir. Romatizma sebebiyle her yaz gittiği Afyondaki kaplıcalardan Ankara’ya dönüşünden bir kaç gün sonra 22.10,1993 Cuma günü cuma namazından önce 63 yaşında Rahmet-i Rahmana kavuşmuştur. Vefat haberini alan onbinlerce bağlısının katılımıyla ertesi gün Menzilde babasının yanı başında toprağa verilmiştir.

38 thoughts on “Seyyid Muhammed Raşid el-Hüseyni

 1. Meraba beninm adım sude amcam konyadan daha dün döndü.Sizi inanılmaz seviyor sürekli sude bana resimlerini indir diyor .ALLAH sizlerden razı olsun.

  sizi seviyoruz

 2. selamün aleyküm bende seyda hazretlerini çok seviyorum kalbime bu sevgi tohumlarını atan ayşegül ablamdan rabbim razı olsun inşaallah rabbim seyda hazretlerine mürit olmamı nasip eder.

 3. selamün aleyküm ne olur kardeşim için du edin çok ihtiyacı var şeytanın vesvesinden nefsinin şerrinden onuda tüm din kardeşlerimizi rabbim korusun amin .

 4. allah razı olsun bu kapıya bağlanın ki rahmete eresiniz ben bağkandım alla ha şükürki bu kapıdayım mübarek diyor ki siz vızıldayın bal yapmasını bana bırakın ne kadar güzel söz allah herkese bu kapıyı nasip etsin.

 5. Rabbim Sultan-el Müliminden ve tüm islam alemınden razı olsun Himmetini üzerimizden eksik etmesin Allah bizi Sadat-ı Kiramdan ayırmasın…

 6. Kardeşler ben bu zatı tanımıyorum, ama seyyid olduğundan dolayı merak ediyorum. Sohbetine katılabileceğimiz bir oğlu var mı? Siz biliyor musunuz ne olur mürşid arayan şu kardeşinize yardım edin. Mail adresim oss_man_335@hotmail.com

  • sn osman emre, Seyda muhammed Raşid hz.leri vefat etti. Allah sırlarını ali etsin. yerine bir halife bıraktı elhamdülillah. Gavs-ı Sani. bununla ilgili semerkand yayın gurubundan biriyle irtibat kurabilirsiniz. internette bir çok site mevcuttur. veyahut facebook hesabınız varsa ordanda irtibata geçebilirsiniz. bu yol hakkında bilgi sahibi olmak içinde aynı şekilde Semerkand’ın sitesinden faydalanabilirsiniz. ayrıca Semerkand’ın bir çok temsilciği açıldı türkiye genelinde size en yakın temsilciliğe gidip oraki görevlilerde yardımcı olucaktır size. Nasibiniz varsa intisabınızda gerçekleşicektir inşaallah…

 7. bu zat Seyyid Muhammed Raşid el-Hüseyni hazretleridir
  yüzünü görmek nasip olmadı ama onun yaşadıgı zamanda
  vekilerinden tövbe aldım ve çok feyzini bereketini gördüm
  allah bu dünyadada hak dünyadada ondan razı olsun bizi şefatine nail eylesin.

 8. allah talla müslüman kularını sever onun içindirki. dünya evliyaların ve abidlerin duasıyla ayaktadır allah bizi peygamber efendimiz yolundan ayırmasın inşalah.amin

 9. seyda hazretleri her şey seninle güzel idi sen idin bu sofinin
  destegi dünyası RABBİM hak dünyada seninle aynı mekanda karşılaşmayı nasip eylesin ALLAH senden razı olsun.

 10. s.a allah cc mübareklerden razı olsun inş ahiretde şefatları nail olur ümmedi muhamed de onların nazarları vede duaları tüm müslümanların üserin de olsun s.a

 11. ALLAH (cc) hazretleri, sevdiklerini hakkıyla sevmeyi nasip eylesin bizlere ve onların manevi meşaleleri altında tertemiz ve de dosdoğru bir şekilde hedefe ilerleyip varmayı nasip eylesin inşaallah..lütfen dua buyrun bize kardeşlerim

 12. ESSELAMUALEYKÜM KARDEŞLERİM..ALLAH CC RIZASI İÇİN BU AHİR ZAMANDA PİSLİĞİN ALABİLDİĞİNE ÇOK VE HIZLI OLDUĞU ANLARDA BİRBİRİMİZE GIYABEN DUA EDELİM..ALLAH CC İKİ CİHANDA RESULULLAH S.A.V EFENDİMİZDEN VE TÜM SEVDİKLERİNDEN AYIRMASIN.

 13. ihtayaç hat safada yürüyemiyorum ağlamak karım allah hepinizden razi olsun inş. dualarınsza muhtaç zülbicdeyn sultanım mahcubum himmed diye seslenmek ten utanıyorum ve..

 14. SELAMUNALEYKÜM ALLAH cc BÜTÜN ÜMMETİ MUHAMMEDİ DOĞRU YOLDAN AYIRMASIN KURTULUŞU BULUNCA KAYBETTİRMESİN SIMSIKI BİZE UZATILAN ELİ TUTALIM TESLİM OLALIM HİZMETE KOŞALIM İNŞAALLAH ALLAHA EMANET DUA MÜĞMİNİN KILICIDIR .

 15. slm ey yarenler sıze slm
  olsun
  bıuzkı gunahkar kullarız allah cc bızı sevenlerımıze ve seyda hazretlerını teslım etsın
  hep dusledıgım gıbı kavusmak ve unu hıc unutmamam
  sadatın dusı ve hımmmetı s

 16. ALLAH(c.c) onlardan razı olsun.RABBİM bu kapıyı herkese acsın. elhamdülillah müslümanız sükürler olsun insanız.biz bu dünyyaya misafir geldik güzel ameeller işleyip gidecegiz insallah ahirette beraber sevdiklerimizle olacagız AMİN

 17. valla şimdi ne desem boştur sadece gidip görmenizi tavsiye ederim ben gittim hemde çok gittim banada bir kaç sefer annem servis otobüsünü kaçırınca bana oğlum beni sen götürürmüsün derdi ee anadır ana gibi yarda olmaz gazi antepten adıyaman kahtaya iki saat sürerdi yol yani bende anacığımın sayesinde gördüm inşallah banada nasip olurda bende tövbemi bu kapıda alırım sevgili müslüman kardeşlerim ahiret günü gerçekten çook ama çokk çetindir allahu teala bizleri cehennem ateşinden korusun korusun ama bizde elimizden geleni yaparsak dahada bi güzel olur tabii yoksa başka bir çıkış yolu kurtuluş yokturr tek ilahh allahtır başkada ilahh yoktur sevgilerimle hoşçakalın

 18. o seyda ki alemlere rahmet peygamberimizin kabrinin ayak ucuna başını koyup ey allahın rasulü müritlerime şefeat hakkı almadan buradan başımı kaldırmayacağım diyen bir seyda dır.allah bizleri onların sadatın yolundan ayırmasın amin

 19. benim ilk şeyhimdir cenazesine gitmek kısmet oldu alllah rahmet eylesin himmeti halen üzerimizdedir inşallah

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s