SANA BELEDİYE BAKSIN!

SANA BELEDİYE BAKSIN!

 

İnsanlar espri amacıyla yeri geldiğinde bu ifadeyi karşısındaki kişiye karşı kullanırlar. Birisi bir diğerine, ‘’bi bakar mısın?’’ dediğinde karşıdaki kişi şakayla ‘’Sana Belediye Baksın, Ben Ne Bakayım / Bakacağım’’ diye cevap verir. Bu ifadede şakanın yanı sıra bir küçümseme bir gönderme de şahsın niyeti doğrultusunda gizlenmiş olabilir. Bu ifadeyi her iki şekilde de ele alacak olsak yine sonuç değişmeyecektir. Değerlendirmemize göre; bizim durumumuz da hem şaka ile ilişkili hem de birileri/bazı güçler tarafından küçümsendiğimizin göstergesi.

Bir kimse bir kimseye niyetine bağlı olarak ‘’Sana Belediye Baksın’’ dediğinde onu artık birisinin canına tak ederek belediyeye şikâyet ettiği sokakta avare avare dolaşıp sağa sola iş atan başıboş sokak köpeklerine benzetir. Köpeklerin kimse tarafından ilgi alaka görmeyen tamamen ilgisizliğe itilmiş ve hor görülmüş ancak belediye tarafından ıslah edilip bakımı üstlenilecek yahut da ıslah edilecek görüntüsüyle zehirlenip öldürülecek değersiz şeyler olarak algılandığı bu anlayış zeminine bu ifade ile muhatap alınan şahıs ciddi biçimde oturtulmuş olur.

Bu ifadenin anlayış zeminini daha da deşip acı bir sonuca bağlamak istersek bu konuya misal olarak vefat ettiğinde kimsesi olmadığından cenazesi belediye tarafından kaldırılan kimseleri de işin içine katmak suretiyle konuyu dramatik bir hale sokabilmemiz mümkün.

Konu cenazeyi devletin kaldırmasına gelince insanın aklına Nalıncı Babanın menkıbesi geliyor. Nalıncı Baba farklı bir anlayış ile Ümmet-i Muhammedi kötülük ve fenalıklardan, şer’an yasaklanmış şeylerden alıkoymak maksadıyla benimsemiş olduğu ilginç yaşantısı ve defnedilişi ders verici görünüyor. Bu yaşantı nedeniyle hanımının vefatından çok önce ‘’ölsen cenazeni kaldıracak adam bulamayacağız’’ uyarısına ‘’hanım padişahın işi ne’’ cevabını verdiği minvalde bu yüce zâtın padişah tarafından defnedilmesi hususunu konuya ilave etmek meselenin kâl yönünü değil de hâl yönünü açığa çıkarmak açısından ehemmiyet taşıyor. (1)

Bize neden belediye bakıyor şimdi sıra ona geldi! Akademik bir eğitim alamadık, kısmet olmadı, alaylı bir talebe de olamadık, hayat okulunda da sınıfta kaldık. Yıllar öncesinde kaldı Arapça öğrenmeyi yüreğime koyduğum günler. Bunu gerçekleştirmek kısmet olmadı, çökemedik bir hocanın dizinin dibine bu günlere kadar kaldık. Bir cd’den vcd’den öğrenmek dahi nasip olmadı. Şimdi Arapça öğrenimi tekrar gündemimize geldi hem de belediyenin kursuyla. Denilebilir ki; bize ne hocalar baktı, ne ilim adamları baktı, ne ösym baktı, ne cemaatler baktı ne de tv’ler, cd’ler vcd’ler, kasetler baktı, baka baka bize ancak ve ancak nihayetinde belediye baktı. Hal böyle olunca düşünmeden edemiyorum çok istememe rağmen bu duruma düşmemdeki hikmet, kapısına Arapça öğrenmek maksadıyla gittiğim Evliya’dan bir zâtın bana karşı; ‘’Sana biz ne bakacağız kardeşim bize adam gibi adam lazım senin gibi adamın gereği yok sana belediye baksın’’ diye kalbinden geçirmesi olabilir mi diye…

Buna rağmen şükürler olsun ALLAH Teala’ya ki bir yerden tutarak gecikmeli de olsa kısmet bu güneymiş deyip başlayacağız bu işe. Gayret, çalışma, çaba ve iyi niyet bizden, muvaffakiyet ALLAH Tebareke Ve Teala Hazretleri’nden…

Dipnotlar:

(1) Nalıncı Babanın Menkıbesi İçin Bknz. http://www.islamvetasavvuf.org/node/11767

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s