NÂŞİRLER VE E-ALİMLER BANA ZULMETTİNİZ!!

NÂŞİRLER VE E-ÂLİMLER BANA ZULMETTİNİZ!!

Yazmak istediğim konularda geçen hususları tetkik etmem ve bildiklerimi kaynaklarla yahut da konularda uzman olan kişilerden birinci tanık olarak teyit etmem gerekiyor. Bu gereklilik başlamış olduğum yazılarımın tamamlanmasını uzun bir süreye yayıyor içerisine düştüğüm bu durumun vahametiyle birlikte haliyle canım sıkılıyor, sinirlerim bozuluyor bazen isyan ediyorum yazdığım ve kendisinden cevap beklediğim kişi ve kuruluşlara!

Dikenli bir bitkiden yetişen gül insana kıyas ettiğimizde güzel fikre, güzel anlayışa benzer, hor görüldüğünde gül nasıl soluyorsa hor görüldüğünde fikirler de düşünceler de soluverir. Solmuş gül gibidir değer verilmeyen, geçiştirilen fikirler, görüşler ve emek verilen bütün işler.

Birçok konuyla ilgili gerek internette yayında bulunan sitelere gerekse de aylık ya da birkaç ayda bir basılan mecmuaların neşredenleriyle yazarlarına ve internet sitelerine sormuş olduğum sorulara beklediğim cevaplar çok ama çok gecikiyor. Bu konuyla ilgili olarak isim vermem doğru olmayacağından tüzel ve özel kişilerin adlarını saklı tutmayı yeğliyorum. Saklı tutmak da bir bakıma birilerini töhmet altında bırakacak birilerine haksızlık etmiş olacağız. İsim verilse bu adamlar ve kurumlar açığa çıkacak bu işi hakkıyla yapmakta olan kişi ve kuruluşlar meseleden kesin olarak soyutlanmış olacak ama böylesi daha doğru nasıl olsa herkes kendini biliyor, hakkında olumsuz düşündüklerim de kendilerini biliyorlar. Bu tarzda bir yazı yazma işine baş koymak istemezdim ama bu bana sıkıntı veren bir durum olduğundan bunu yazmayı kendime mecburiyet telakki ettim.

Gerçekten bazı mecmuaların ve sitelerin samimi olmadığını düşünüyorum. Eğer bu siteleri ve mecmuaları yayına koymuş ve insanların istifadesine sunmuşsanız, insanları bilgilendirme ve onlara ilmi noktada faydalı olma amacında olduğunuzu beyanlarınızla bildirmişseniz her alanda soruları cevaplamalı en azından buna gayret etmeli yahut da size soru sormuş olan kişiye olumlu-olumsuz bir şekilde dönerek onu adam yerine koyduğunuzu belirtmelisiniz. Sadece dergilerinize abone olan, bunları para vererek alan dolayısıyla sizinle maddi anlamda ilişki kuran insanlara yardımda bulunacak diğeri insanları önemsemeyecekseniz birileri de çıkıp sizin, davanızda gayretli olmadığınızı hatta samimi olmadığınızı hatta ve hatta bazılarınızın art niyetli olduğunu sıkılmadan, çekinmeden söyleyecektir.

Ne kadar büyük âlim olursanız olun ciltler dolusu eserlerle davanıza ne kadar hizmet etmiş olursanız olun yaptığınız işleri yalnızca ALLAH Teala’nın rızasını kazanmak maksadıyla yapmamış başka hesaplar beşinde koşmuşsanız hamallık etmişsiniz demektir. Zira bu söylemimize meşru çerçevede isnad edebileceğimiz pek çok olgunun varlığı malum bir durumdur.

Hazırlamayı amaçladığım onlarca konu ve yazı sizlerin sayesinde yarım kalmış biçimde bekliyor. Dünya çapında organizasyon peşinde koşup da bizim gibileri ilgisiz bırakan hatta adam yerine koymayanlar; maksadınız ünlü olmak mı popüler adamlar haline gelmek mi? Eğer buysa, neden bu amacınızı çabucak gerçekleştirebileceğiniz yollara yöntemlere tevessül etmiyorsunuz?

Gayeniz gerçekten insanların istifade edeceği işler yapmak değil para kazanmak, mevki ve makam edinmek, şan ve şöhret elde etmekse neden bu kadar emek veriyorsunuz neden bu kadar uğraşıyorsunuz, Taksim Meydanında çırılçıplak soyunun ya da ünlülerin takıldığı mekanlara takılıp orada magazin medyasının ilgi alanına girecek, dikkatini celbedecek işler yapın sizin için yeter de artar. Emeklerinize ve uğraşlarınıza yazık olmasın.

Bilmediğimiz konularda bilenlere danışmak şüphesiz bir gereklilik, bir mecburiyet. Kimi zaman Türkçeye tercüme edilmemiş eserlere başvurmak zorunda kalıyoruz bu durum lisan bilmeyi gerektiriyor lisan ve yeterli derecede dil bilgisiyle birlikte terminolojiye vukufiyet bizim için maalesef söz konusu olmadığından buradaki eksiklik, işi bilen birisine başvurmayı gereklilik haline dönüştürüyor.

Bazen bulamadığımız eserler oluyor bazı eserleri ise tedarik etmiş olmamıza rağmen anlayamadığımız bölümlerden ötürü şerhlere ve izahatlara ihtiyaç duyuyoruz. Sayısını arttırıp bir bir sıralayabileceğimiz bu tür olumsuzluk ve imkânsızlıklar nedeniyle birilerine danışmak ve başvurmak doğru bilgiyi doğru kaynaklardan alma açısından önem arz ediyor.

Hep dua ederiz ya ALLAH Teala kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Bu sayfaları hazırlamaya başladığım günden beri beni bu güne getiren süreç şahsıma ilim konusunda bile birilerine muhtaç olma durumunun ne kadar güç bir durum olduğunu öğretti. Gerçekten bütün samimiyetimle söylüyorum ALLAH Teala kimseyi kimseye muhtaç etmesin, söz konusu ilim olduğunda bile kimseyi kimseye muhtaç etmesin!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s