Ebubekir Sifil Hocamızın İslam Ansiklopedisi İçin Kaleme Aldığı Kevserî Maddesindeki Tahrife Dair

Ebubekir Sifil Hocamızın muzdarip olduğu bir konu, Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisindeki Kevserî maddesinin tahrifi. Hocamız bu maddeyi yazarken şöyle bir ifade kullanmış: “Muhalifleri tarafından Hanefî mezhebi konusunda mutaassıp olduğu yaygın olarak söylense ve bid’at mezheplere ve bu cümleden olarak Şia’ya karşı keskin tavırlı olsa da…” Hocamızın ifadesi bu.

Redaksiyonda yazı –muhtemelen- redaktör tarafından şu şekilde değiştirilmiş ve madde bu şekliyle basılmış: “Hanefî mezhebine taassup derecesinde bağlılığı, bid’at ehli kabul ettiği mezheplere ve özellikle Şia’ya karşı sert bir tutum sergilediği bilinen…”
https://ebubekirsifil.com/diadaki-ke…hdet-gazetesi/

Hocamızın ifadeleri bu şekilde değiştirilmiş maalesef. İlgili maddenin adresini de vereceğim aşağıda. Hocamız bu sözlerinin devamında İmam Kevserî’nin taassup sahibi biri olmadığı sadedinde diğer mezheplerden olan imamlarla ilgili çalışmalarından ve görüşlerinden, onlara yaklaşımından yer yer onları müdafaasından bahsederek çalışma yaptığı eserleri falan ekleyerek devam ediyor. Madde iki kısımdan oluşuyor; 1. Kısım: Yusuf Şevki Yavuz tarafından yazılmış, daha çok kelâm sahasındaki çalışmaları ve görüşlerinin, tavırlarının ve genel ilim adamı kimliğinin ağırlıklı olduğu bölüm, 2. Kısım: Ebubekir Hocamız tarafından yazılmış, daha çok fıkhî yönü ve müdâfiî-tenkitçi kişiliğinin ağırlıklı olduğu bölüm. Maddeye bu adrese tıklayarak erişebilirsiniz: http://www.tdvia.org/dia/ayrmetin.ph…&idno2=c440057

►Bize Düşen Vazife◄
Hocamız bu durumdan muzdarip. Bu rahatsızlığını her fırsatta dile getiriliyor ve o ifadelerin o şekliyle kendisine ait olmadığını, olmayacağını ısrarla vurguluyor ve bunun mümkün olduğunca yayılmasını, meseleyi ilgilendiren herkese ulaştırılmasını istiyor.

Bizlere de hem Ebubekir Hocayı hem de İmam Kevserî’yi sevenler olarak hatta İmam Kevserî’yi Ebubekir Sifil hoca efendi vesilesiyle tanıyıp sevme imkanı bulabilmiş kimseler olarak bu rahatsızlığı ve ilanı arama motorlarında ve araştırmalarda hemen bulunabilecek şekilde etiketleyerek paylaşmak düşüyor.

Hocamızın kaleme almış olduğu maddeleri de bir ara paylaşacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s